Du er her: AU  Medarbejdere  Medarbejderservice HR Find din HR-partner Aarhus BSS HR & Ph.d.

Aarhus BSS HR & Ph.d.

Aarhus BSS HR & Ph.d. er en del af fakultetets administrative center. Vi leverer administrativ HR-service til fakultetet, herunder til dekanatet, institutter/centre og det administrative center. Afdelingen varetager tillige HR- og studiesupport for fakultetets ph.d.-skole.

Afdelingen ledes af:
HR-chef (konstitueret) Trine Bjerregaard Larsen  
E-mail: tbl@au.dk
Tlf. 87152161/24609242

Hvis der er spørgsmål til HR og Ph.d.-skolen, er I altid velkomne til at kontakte os.

Aarhus BSS HR & Ph.d.
Tåsingegade 1 Bygning 1447, 2. sal
8000 Aarhus C
E-mail: bss.hr@au.dk 

Dekanatet og institutter

Dekanatet/dekansekretariatet

HR-chef (konstitueret), Trine Bjerregaard Larsen, tbl@au.dk, tlf. 87152161, mobil 24609242
HR-supporter Mette Fisker Præstegaard, mfp@au.dk, tlf. 87152497

Institut for Forretningsudvikling og Teknologi 

HR-partner, Sidsel Harder Nybosidsel@au.dk, tlf. 87153547, mobil 93508209
HR-supporter, Regitze Arnbjergrma@au.dk, tlf. 87152174  

Institut for Virksomhedsledelse 

HR-partner, Lene Hauschildtlhauschildt@au.dk, tlf. 87153548, mobil 21626269
HR-supporter, Frederik Aagaard Sørensenfso@au.dk, tlf. 87153445  
HR-supporter, Susan Pedersen Hustedsp@au.dk, tlf. 87164939

Institut for Statskundskab

HR-partner, Sidsel Harder Nybosidsel@au.dk, tlf. 87153547, mobil 93508209
HR-supporter Mette Fisker Præstegaardmfp@au.dk, tlf. 87152497
HR-supporter, Marie Louise Lund Pedersen, mllp@au.dk tlf. 87152516     

Institut for Økonomi

HR-partner, Lene Hauschildtlhauschildt@au.dk, tlf. 87153548, mobil 21626269  
HR-supporter, Ulla Prisholm Bjørnupb@au.dk, tlf. 87152179
HR-supporter, Marie Louise Lund Pedersenmllp@au.dk tlf. 87152516    
HR-supporter, Charlotte Zingenberg (Center for Registerforskning), chg@au.dk, tlf. 87165362 

Juridisk Institut

HR-partner, Margrethe Vejs-Petersenmargrethe@au.dk, tlf. 87166049, mobil 93508926
HR-supporter, Rikke Horsted Bundgaardrhb@au.dk, tlf. 87153551
HR-supporter, Regitze Arnbjerg, rma@au.dk, tlf. 87152174  
    

Psykologisk Institut

HR-partner, Margrethe Vejs-Petersenmargrethe@au.dk, tlf.  87166049, mobil 93508926
HR-supporter Mette Fisker Præstegaardmfp@au.dk, tlf.  87152497  
HR-supporter, Charlotte Zingenberg (CRF og CON AMORE), chg@au.dk, tlf. 87165362     

Center for Undervisning og Læring

HR-chef, Anne Bækby Johansenabj@au.dk, tlf. 87165497, mobil 29428508
HR-supporter, Charlotte Zingenbergchg@au.dk, tlf. 87165362   

IT-vest

HR-supporter, Charlotte Zingenbergchg@au.dk, tlf. 87165362   

Ph.d.-skolen

HR-partner, Anja Sandholtasa@au.dk, tlf. 87153348, mobil 27782862  
HR-partner, Margrethe Vejs-Petersenmargrethe@au.dk, tlf. 87166049, mobil 93508926 

For support på Ph.d.-programmerne, se HR-supporter for det respektive institut i venstre kolonne. 

Administrationscenter

Aarhus BSS Eksterne Relationer

HR-partner, Sidsel Harder Nybo, sidsel@au.dk, tlf. 87153547, mobil 93508209  
HR-supporter, Regitze Arnbjergrma@au.dk, tlf. 87152174 

  
Aarhus BSS IT-support

HR-partner, Lene Hauschildtlhauschildt@au.dk, tlf. 87153548, mobil 21626269  
HR-supporter, Ulla Prisholm Bjørnupb@au.dk, tlf. 87152179  

Aarhus BSS Kommunikation

HR-partner, Lene Hauschildtlhauschildt@au.dk, tlf. 87153548, mobil 21626269    
HR-supporter, Frederik Aagaard Sørensen, fso@au.dk, tlf. 87153445 

Aarhus BSS Studier

HR-partner, Margrethe Vejs-Petersenmargrethe@au.dk, tlf. 87166049, mobil 93508926
HR-supporter, Susan Pedersen Hustedsp@au.dk, tlf. 87164939    
Kontorelev, Mia Sørensen, mias@au.dk tlf. 87165964

Aarhus BSS Økonomi

HR-partner, Sidsel Harder Nybosidsel@au.dk, tlf. 87153547, mobil 93508209
HR-supporter, Frederik Aagaard Sørensenfso@au.dk, tlf. 87153445     

Aarhus BSS Bygninger

HR-partner, Sidsel Harder Nybosidsel@au.dk, tlf. 87153547, mobil 93508209
HR-supporter, Rikke Horsted Bundgaardrhb@au.dk, tlf. 87153551  
Kontorelev, Mia Sørensenmias@au.dk tlf. 87165964  

 

 

 

 

 

 


309148 / i40