Aarhus BSS Studier

Ekspeditionskontor:

Tåsingegade 3, bygning 1443, lokale 021


Aarhus BSS Studier varetager eksamensplanlægning, undervisningsadministration, studievejledning, rekruttering, information, sagsbehandling, kvalitetssikring og studienævnsbetjening for uddannelser på Aarhus BSS.

Studieadministrationen er inddelt i flere afdelinger og teams, som hver har ansvar for forskellige områder:

Uddannelseskvalitet og studienævnsbetjening varetager sagsbehandlingen i relation til studienævnet - og fungerer som sekretariat for studielederne. Arbejdsopgaver er f.eks. godkendelse af studieordninger, godkendelse af kurser, behandling af dispensationsansøgninger, godkendelse af studieprogrammer, meritansøgninger, forhåndsgodkendelse af udlandsophold, førsteårsprøvekontrol, inaktivitetskontrol, midlertidig indskrivning på kandidatuddannelsen etc.

Undervisning og eksamen varetager  administration af undervisning og eksaminer på fakultetets bachelor- og kandidatuddannelser, samt HD og andre deltidsuddannelser. Arbejdsopgaverne er bl.a.: Undervisnings- og eksamensadministration i forbindelse med studerendes tilmelding til undervisning og eksamen, oprettelse af digitale eksamensafleveringsflows, bevisudstedelse samt daglig kontakt med studerende og samarbejdspartnere.

International varetager arbejdet omkring udveksling af studerende. Herunder vejledning af både incoming og outgoing studerende, samt vedligeholdelse og udvikling af udvekslingssamarbejdet. Derudover har International også ansvaret for rekruttering af internationale studerende til alle fakultets bachelor- og kandidatuddannelser.

Vejledning og studieinformation varetager studievejledning af kommende såvel som nuværende studerende. Derudover laver vi studieinformation, rekruttering, studiestart, studieteknik og er involverede i diverse gennemførelsesvejledningsprojekter. Arbejdsopgaverne er bl.a. at koordinere og medudvikle studiestart på hovedområdets uddannelser, koordinering af hovedområdets deltagelse i Studiepraktik og U-days, ansvarlig for gennemførelse af forsinkelsesvejledningstilbud til forsinkede studerende på hovedområdet, samt at virke som sparringspartnere til resterende AU Studier, studienævn og institutter.

Studiekvalitet, digitalisering og Studieplan varetager planlægning af undervisning og eksamener for fakultetets uddannelser.

Nedenfor findes fordelingen af medarbejdere i de enkelte afdelinger. I fordelingen over teams, kan man finde de medarbejder, der indgår i de enkelte teams.

Uddannelseschef

Anni Bækgaard Langberg

Studiechef
M
H 1443, 116
P +4523356857

Uddannelseskvalitet og studienævnsbetjening

Name Job title Email Phone Mobile Building
Andersen, Linda Esmann Uddannelsessupporter lea@au.dk +4587153641 1444, 023
Bak, Ditte Uddannelsessupporter (barsel) ditte.bak@au.dk +4587153589 1443, 135
Bech-Larsen, Anette Uddannelsessupporter anbl@au.dk +4587152385 1444, 020
Christensen, Lisbeth Sonne Uddannelsessupporter lisbethsonne@au.dk +4587153272 1443, 135
Eriksen, Ida Ravn Studienævnssupporter idare@au.dk +4587152528 1443, 117
Falsig, Hanne Studienævnssupporter haf@au.dk +4587164837 1443, 129
Fisker, Stine Koudal Uddannelsessupporter skf@au.dk +4587152201 1443, 139
Frederiksen, Christine Haahr Studienævnssupporter chaahr@au.dk +4587152408 1443, 129
Fuglsang, Tine Haugsted Studienævnssupporter thfu@au.dk 8715 2176 1444
Jakobsen, Anja Lunderskov Afdelingsleder anlj@au.dk +4593521797 +4593521797 1443, 114
Kleist, Christine Uddannelsessupporter (barsel) christinedyrup@au.dk 1444, 020
Kristiansen, Kristina Birk T Uddannelsessupporter kbtk@au.dk +4587165179 1443, 139
Lindhardt, Tina Uddannelsessupporter tln@au.dk +4587152386 1443, 137
Meilandt, Mette Uddannelsessupporter meme@au.dk +4587153601 1444, 023
Nielsen, Ditte Marie Uddannelsessupporter dittemn@au.dk +4587153589 1443, 135
Nyfeldt, Merete Uddannelsessupporter (barsel) menyf@au.dk +4587152201 1444, 020
Olesen, Janne Højris Studienævnssupporter jho@au.dk +4587152394 1443, 117
Rasmussen, Anne Klemm Brøsted Uddannelsessupporter annklm@au.dk +4587166289 1443, 141
Schmidt, Christine Brink Uddannelsessupporter chsc@au.dk +4587152168 1444, 023
Sejrsen, Anne Eliasson Studienævnssupporter (barsel) sejr@au.dk +4587152408 1443, 121
Skov Anhøj, Anne Studienævnssupporter annea@au.dk +4587164856 1443, 123
Tranberg, Merete Lund Studienævnssupporter mlt@au.dk +4587165227 1443, 117
Troelsgaard, Renée Højgaard Uddannelsessupporter retr@au.dk +4587152413 1443, 133
Ulfkjær, Cecilie Uddannelsessupporter cecilieu@au.dk +4587153718 1443, 137
Veje, Sofie Uddannelsessupporter (barsel) sofiev@au.dk +4593508177 1443, 139
Winkler, Thue Sebastian Studienævnssupporter tsw@au.dk +4587152164 1443, 119
Witte, Morten Buhrkal Uddannelsessupporter mbw@au.dk +4587164815 1443, 133

Afdelingsleder

Anja Lunderskov Jakobsen

Afdelingsleder
M
H 1443, 114
P +4593521797
P +4593521797

Undervisning og eksamen

Name Job title Email Phone Mobile Building
Aronro, Tina Studieadministrator tina@au.dk +4587152197 1444, 021
Bligaard, Bolette Studieadministrator bobl@au.dk +4587153426
Borup, Helle Winther Studieadministrator hwb@au.dk +4587166184 1444, 016
Duus, Margit Damborg Afdelingssekretær mdd@au.dk +4587152486 1444, 018
Hall, Katrine Pinholt Studieadministrator katrine@au.dk +4587153295 1444, 017
Hansen, Bente Østergaard Studieadministrator bha@au.dk +4587165254 1444, 016
Holmslykke, Mariann Afdelingsleder mar@au.dk +4521657664 +4521657664 1444, 012
Jensen, Helle Gabriel Studieadministrator hgjensen@au.dk +4587166103 1444, 020
Kortsen, Runa H. Studieadministrator runa@au.dk +4587152375 1444, 021
Krøyer, Helle Studieadministrator hekr@au.dk +4587153648 1444, 021
Lykke, Karen Marie Afdelingssekretær kmlykke@au.dk +4587152486 1444, 018
Nielsen, Gitte Lilliendahl Studieadministrator giln@au.dk +4587152698 1444, 017
Nielsen, Karin Møller Studieadministrator kmn@au.dk +4587152653 1444, 020
Pedersen, Mads Ulrik Studieadministrator mup@au.dk +4587165185 1444, 020
Petersen, Marianne Studieadministrator mp@au.dk +4587152365 1444, 021
Rasmussen, Louise Bonne Studieadministrator lobr@au.dk +4587153612 1444, 017
Slotsdal, Julie Rauert Studieadministrator julie@au.dk +4587152382 1444, 020
Svendsen, Anne Studieadministrator anne@au.dk +4587153296 1444, 016

Afdelingsleder

Mariann Holmslykke

Afdelingsleder
M
H 1444, 012
P +4521657664
P +4521657664

Studiekvalitet, digitalisering og Studieplan

Name Job title Email Phone Mobile Building
Andersen, Martin Friis Studieplanlægger mfa@au.dk +4587153635 +4593521957 1442, 117
Bunk, Susanne Vestergaard Uddannelsessupporter sbunk@au.dk +4587152475 1443, 119
Carlsen, Daniel dcarlsen@au.dk 1443, 111
Frahm, Lis Kølbæk Studieadministrator liskf@au.dk +4587151915 8001, 1005
Gammelgaard, Pia Behrens Afdelingsleder piaga@au.dk +4521829825 1442, 111
Hansen, Jannie Kjær Studieplanlægger jannie@au.dk +4587165926 +4593508499 1442, 115
Hansen, Jesper Bennedsen Studieplanlægger jbhansen@au.dk +4587153406 +4593508791 1442, 119
Højsø, Sine Janni Studieplanlægger sjh@au.dk +4587152353 +4593508512 1442, 113
Jensen, Vibeke Bille Uddannelsessupporter vibi@au.dk +4550939440 1443, 119
Jessen, Asger Mors Studieplanlægger asli@au.dk +4587153141 +4593508589 1443, 112
Kristensen, Klaus Mors Uddannelsessupporter kmk@au.dk +4587152159 1443, 117
Larsen, Heidi Maibritt Trampedach heidi@au.dk
Møller, Lasse Damgaard Projektleder lasse.damgaard@au.dk +4593508656 +4593508656 1443, 121
O'Halloran, Kevin Gaarde Uddannelssupporter kgoh@au.dk +4587166264 1443, 117
Qvistgaard, Magnus Projektleder magnusqvistgaard@au.dk +4528992219 +4528992219 1443, 121

Afdelingsleder

Pia Behrens Gammelgaard

Afdelingsleder
M
H 1442, 111
P +4521829825

Vejledning og studieinformation

Name Job title Email Phone Mobile Building
Christensen, Malene Carøe Studieservice administrator malene@au.dk +4593509003 +4593509003
Christensen, Nikoline Ohnemus Studievejleder nikoc@au.dk +4593508249 +4593508249 1443, 033
Karlsen, Dennis Haarup Studievejleder dennisk@au.dk +4593508250 +4593508250 1443, 033
Kornum, Julie Drejer Studievejleder juliek@au.dk +4593521320 1443
Nielsen, Kathrine Raagaard Studievejleder krn@au.dk +4593508104 +4593508104 1443, 031
Odder, Mette Bak Studievejleder metteod@au.dk +4587151909 +4521366232 8001, 1005
Pedersen, Lene Birkegaard Studievejleder lbp@au.dk +4587153756 1443, 035
Pedersen, Lene Merete Studievejleder lemp@au.dk +4587152496 1443, 035
Pold, Marie Louise Bro Studievejleder mpold@au.dk +4523119526 +4523119526 1443, 031
Starup, Morten Studieservice administrator mortenstarup@au.dk +4587153469 +4593509006 1443, 021

Afdelingsleder

International

Name Job title Email Phone Mobile Building
Andreasen, Christina Aagaard International koordinator caaa@au.dk +4587164112 +4593599008 1443, 041
Jazmin, Rainier International koordinator rhj@au.dk +4587153632 +4521703212 1443, 041
Jensen, Nanna Gaarde International koordinator ngj@au.dk 1443
Jørgensen, Nina International koordinator nij@au.dk +4587152493 1443, 034
Møller, Lena Tarpgaard International koordinator lenam@au.dk +4587151951 +4521551185 8001, 1005
Pedersen, Lene Birkegaard Studievejleder lbp@au.dk +4587153756 1443, 035
Raalskov, Jette International koordinator jetter@au.dk +4587152396 +4521366181 1443, 037
Riggelsen, Line International koordinator line@au.dk +4587152395 1443, 037
Rosenbeck, Katrine Breum International koordinator kabr@au.dk +4587153012 1443, 034

Afdelingsleder


319428 / i40