Du er her: AU  Medarbejdere  Medarbejderservice Studieadministration Ledelse og medarbejdere i studieadministrationerne Arts Studier Faglige teams på Institut for Kommunikation og Kultur

Faglige teams på Institut for Kommunikation og Kultur

Informationsvidenskab, Digital design, IT-didaktisk design, Medievidenskab og Journalistik

Teamkoordinator:  Sara Badstue Larsen

IÆKUFU1

IKK SN

Speciale­siden

Uddannelse 
(Fagkode)

(Education)

Studienævns­betjening og Uddannelses­kvalitet

IAEKUFU1@dac.au.dk

(Board of studies support and studies quality assurance)

Undervisning

(Teaching)

Eksamen

(Exam)

Vejledning og studie­information

(Guidance and study information)

Studenter­studievejledere på faget

(Student counsellors for the subject)

Informations­videnskab

Afd. (DDINF)

UN

Informations­videnskab
(145)

Sara Badstue Larsen

Anita Hansson Buchwald

Inge Hjorth
(bachelor)

Tabita Schmidt
(Kandidat + tilvalg)

Inger Drivsholm Sloth
  

 

Se vejledere på Studieportalen

Digital Design

Afd. (DDINF)  

UN

Digital design
(145)

Sara Badstue Larsen

IT-didaktisk design 

Afd. (DDINF)

UN

Informations-
videnskab
(145)

Medievidenskab

Afd. (Medie&Jour)

UN

Medievidenskab
Film og TV
(144)

Journalistik

Afd. (Medie&Jour)

UN

Journalistik
(144)

Kunsthistorie, Æstetik og kultur, Museologiske studier, Litteraturhistorie, Retorik, Dramaturgi, Musikvidenskab

Teamkoordinator: Lisbeth Knudsen

IÆKUFU2

IKK SN

Speciale­siden

Uddannelse
(fagkode)

(Education)

Studienævns­­betjening og Uddannelses­kvalitet

IAEKUFU2@dac.au.dk

(Board of studies support and studies quality assurance)

Undervisning

(Teaching)

Eksamen

(Exam)

Vejledning og Studie­information 

(Guidance and study information)

 

Studenter­­­­-studie­­vejledere på faget

(Student counsellors for the subject)

Retorik

Afd. (Ret, Litt)  

UN

Retorik 
(146)

Lisbeth Knudsen

Birgitte Thomsen

Inge Hjorth

Jannie Laigaard

 

Se vejledere på Studieportalen

 

Litteratur­historie

Afd. (Ret, Litt)  

UN

Litteraturhistorie
(139)

Birgitte Thomsen

 

 

 

 

Kunsthistorie

Afd. (ku,mu,ÆK) 

UN

Kunsthistorie
(140)

Kasper Lie

Museologiske studier

Afd. (ku,mu,ÆK) 

UN

Museologiske studier
(140)

Æstetik og Kultur

Afd. (ku,mu,ÆK) 

UN

Æstetik og kultur

Tina Aquila Kiholm

Dramaturgi

Afd. (dram, mus)

UN

Dramaturgi (142)

Ann Louise Holm Bach

Tina Aquila Kiholm

Musikvidenskab

Afd. (dram, mus)

UN

Musik 
(143)

Nordisk, oplevelsesøkonomi, Semiotik, Lingvistik, Engelsk, Tysk, Brasiliansk, Spansk, Italiensk og Fransk

Teamkoordinator: Annemette Haubro

IÆKUFU3

IKK SN

Speciale­siden

Uddannelse
(fagkode)

(Education)

Studienævns­­betjening og Uddannelses­kvalitet

IAEKUFU3@dac.au.dk

(Board of studies support and studies quality assurance)

Undervisning

(Teaching)

 

Eksamen

(Exam)

Vejledning og Studie­information 

(Guidance and study information)

 

Studenter­­­­-studie­­vejledere på faget

(Student counsellors for the subject)

Nordisk og Oplevelses­økonomi

Afd.

UN

Nordisk
(131)

Birgitte Adams

Birgitte Ravn Jensen

 

 

Lotte Fisker Rasmussen

 

Inger Drivsholm Sloth

Se vejledere på Studieportalen

Oplevelses­økonomi 
(148)

Lingvistik, Kognitionsvidenskab og Semiotik

Afd.

UN

Kognitiv Semiotik
(147)

Cognitive Science

Annemette Haubro

Tina Pabst

Engelsk, LIN-Sem & Tilvalg:
Annette Raben

 

BA Cog.Science:
Lotte Fisker Rasmussen

Lingvistik
(138)

Lektiologi

Engelsk

Afd.

UN

Engelsk
(132)

Vibeke Kjær Nielsen


Chalotte Theresa Christensen

Se vejledere på Studieportalen

Tysk og romanske sprog

Afd.

UN

 

 

 

 

Tysk sprog,
litteratur og kultur
(137)

Birgitte Thomsen

Birte Jensen

Spansk sprog, litteratur og kultur
(135)

Annemette Haubro

Italiensk sprog, litteratur og kultur
(134)

Fransk sprog, litteratur og kultur
(133)

Vibeke Kjær Nielsen