Du er her: AU  Medarbejdere  Fakulteter Arts Administrationscenter Arts Arts Studier

Arts Studier

Arts Studier varetager de studieadministrative opgaver for Arts' mere end 100 uddannelser, herunder

  • studienævnsbetjening
  • eksamensplanlægning
  • undervisningsadministration
  • studievejledning og information
  • sagsbehandling
  • kvalitetssikring
  • karrierevejledning

I Emdrup varetages studieadministrationen for DPU. I Aarhus varetages studieadministrationen for hhv. Institut for Kultur og Samfund og Institut for Kommunikation og Kultur.

Studiecenter Arts og Arts Karriere betjener alle Arts' studerende og træffes i både Emdrup og Aarhus.

Uddannelseschef

Faglige teams

Arts Studier er organiseret i faglige teams ud fra de uddannelsesnævn (UN), som institutternes fag er organiseret i.

Et fagligt team dækker alle studieadministrative områder for rækken af fag.  


Studienævnsbetjening og uddannelseskvalitet

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Andersen, Anette Damgaard Studiekoordinator ada@au.dk +4587163229 1442, 237
Andersen, Trine Bjerregaard Studiekoordinator trinebj@au.dk +4587152584 1442, 239
Bach, Ann Louise Holm Studiekoordinator alhb@au.dk +4587152661 1443, 219
Barfoed, Sarah Afsnitsleder sb@au.dk +4521621595 1442, 221
Friis, Anne Bjørn Studiekoordinator abf@au.dk +4587153021 1443, 219
Haldan Voetmann, Celia Studiekoordinator celia@au.dk +4587153697 1442, 216
Hansen, Christian Studiekoordinator hach@au.dk +4529424468 1442, 239
Hansen, Morten Bruun Studiekoordinator mbh@au.dk +4587163226 1442, 216
Haubro, Annemette Studiekoordinator a.haubro@au.dk +4587153093 1442, 216
Hjort Pedersen, Jannie Studiekoordinator, Sagsbehandling & uddannelsesnævn jhpe@au.dk +4587151878 A 101
Hussmann, Pernille Munkebo Studiekoordinator, Sagsbehandling & uddannelsesnævn pemu@au.dk +4587151706 A 101
Jessen, Kim Behrens Studiekoordinator klakj@au.dk +4587153257 1442, 239
Justesen, Merete Studiekoordinator merete@au.dk +4587151742 A, 124
Kaurin, Maria Louise Hye Studiekoordinator makau@au.dk +4587153697 1442, 216
Kirkelund, Ivy Studiekoordinator ivykirkelund@au.dk +4587153626 1443, 227
Klostergaard, Birgitte Svenstrup Studiekoordinator bsk@au.dk
Knudsen, Brit Studiekoordinator britknudsen@au.dk +4587152535 1443, 223
Knudsen, Lisbeth Studiekoordinator lisbeth.knudsen@au.dk +4587163018 1442, 213
Kristensen, Dorte Puggaard Studiekoordinator, Sagsbehandling og uddannelsesnævn pug@au.dk +4587151847 A, 101
Larsen, Mia Lee Studiekoordinator mll@au.dk +4587153725 1442, 216
Lie, Kasper Studiekoordinator kasperlie@au.dk +4551446728 +4551446728 1442, 216
Martínez, Annike Vestergaard Studiekoordinator avm@au.dk +4587163228 1443, 225
Mørk, Kristine Kirk Studiekoordinator, Sagsbehandling & uddannelsesnævn kkmo@au.dk +4587151879 A 107b
Nielsen, Martin Skovsgaard Studiekoordinator masn@au.dk
Nielsen, Vibeke Kjær Studiekoordinator vkn@au.dk +4587162628 1442, 213
Olesen, Mette Studiekoordinator meol@au.dk +4587153529 1442, 235
Rasmussen, Eva Marie Studiekoordinator emr@au.dk +4587152659 1442, 228
Reinemer, Stephan Studiekoordinator, Sagsbehandling & uddannelsesnævn stre@au.dk +4587163265 A 101
Schelde, Lykke Kjerrumgaard Studiekoordinator lykke.k.schelde@au.dk +4587151884 1443, 225
Svendsen, Susanne Vork Studiekoordinator svs@au.dk +4587161636 1443, 223
Thuborg, Maja Sloth Studiekoordinator mast@au.dk +4587164228 1442, 239
Thygesen, Camilla Mark Studiekoordinator camillathygesen@au.dk +4587163231 1442, 235
Zederkof, Julie Studiekoordinator j.zederkof@au.dk +4587153769 1442, 239

Undervisning og eksamen

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Andersen, Dorte Studiekoordinator dandersen@au.dk +4587153615 1442, 211
Blidegaard, Bjørn Studiekoordinator bbl@au.dk +4587163528 1442, 217
Christensen, Henrik Studiekoordinator, undervisning henrik@au.dk +4587151889 A 107a
Christensen, Lene Trebbien Studiekoordinator, eksamen lchristensen@au.dk +4587153312 1442, 220
Clifforth, Candy Joan Studiekoordinator, undervisning candy@au.dk +4587151865 A 105
Eriksen, Camilla Elona Studiekoordinator ce@au.dk +4587153657 1442, 211
Eskildsen, Maja Kontorelev mesk@au.dk +4587153607 1442, 238
Grunnet, Helle Studiekoordinator, eksamen helle.grunnet@au.dk +4587162071 1442, 238
Hjorth, Inge Studiekoordinator, eksamen inge.hjorth@au.dk +4587163514 1442, 230
Hovej, Pernille Studiekoordinator, undervisning og eksamen perho@au.dk +4587153673 A, 103
Høgenhav, Bettina Studiekoordinator, undervisning bettina@au.dk +4587151875 +4522168581 111A
Jensen, Birgitte Ravn Studiekoordinator, undervisning norbrj@au.dk +4587163134 1442, 238
Jensen, Maria Studiekoordinator mje@au.dk +4587161985 1442, 217
Jensen, Mette Qvist Afsnitsleder mqj@au.dk +4587161532 +4529801034 1442, 222
Jørgensen, Gertrud Høher Kiil Studiekoordinator gertrudkiil@au.dk +4587161249 1442, 229
Korsbjerg, Rikke Studiekoordinator rikke.korsbjerg@au.dk +4587152019 1442, 226
Kruse, Anette Vilstrup Studiekoordinator, eksamen slavavk@au.dk +4587152798 1442, 220
Larsen, Janni Studiekoordinator, eksamen janl@au.dk +4587151802 A 107c
Larsen, Kirsten Strunge Studiekoordinator, eksamen ksl@au.dk +4587153024 1442, 225
Laugesen, Mia Toftegård Studiekoordinator, eksamen mtl@au.dk +4587153608 1442, 227
Neubert, Meretha Studiekoordinator, undervisning mneubert@au.dk +4587162583 1442, 227
Nielsen, Chris Lund Studiekoordinator cln@au.dk +4587153428 1442, 226
Nielsen, Ida Stub Studiekoordinator, undervisning og eksamen isn@au.dk +4587151729 A, 103
Posselt, Andreas Bue Studiekoordinator andreas.posselt@au.dk +4587153279 1442, 231
Raben, Annette Studiekoordinator, eksamen annette.raben@au.dk +4587162156 1442, 233
Rasmussen, Lotte Fisker Studiekoordinator, eksamen artslfr@au.dk +4587153281 1442, 238
Rasmussen, Mette Sophia Bøcher Studiekoordinator msbr@au.dk +4587152801 1443, 217
Ryan, Ciara Studiekoordinator ciara@au.dk +4587165137 1442, 233
Schmidt, Tabita Studiekoordinator, eksamen tschmidt@au.dk +4587152537 1442, 224
Staggemeier, Amalie Guldbæk Studiekoordinator ags@au.dk +4587161267 1442, 211
Thomsen, Birgitte Studiekoordinator artsbt@au.dk +4587164973 1442, 229
Tinggaard, Sofie Studiekoordinator stinggaard@au.dk +4587153607 1442, 211
Tornbjerg, Steffen Studiekoordinator stef@au.dk +4587163026 1442, 226

Vejledning og studieinformation

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Andersen, Bettina Special Consultant band@au.dk +4587162025 +4523382025 5335, 151
Pradhan, Lena Studievejleder og vejledningskoordinator lenap@au.dk +4587153282 1443, 237
Bilde, Susanne Studiekoordinator, optag susanne.bilde@au.dk +4587152806 1443, 231
Bollen, Hilde Programme Coordinator LAICS Master hbo@au.dk +4587151817 A, 103
Carroll-Bøgh, Ann International koordinator engacb@au.dk +4587162636 +4521665763 1443, 217
Christensen, Chalotte Theresa Studievejleder og vejledningskoordinator ctc@au.dk +4587151861 1443, 234
Christensen, Lene Lykke International koordinator llc@au.dk +4587152545 +4521665914 1443, 219
Eklund, Maija Mathilde Vindum Karrierekonsulent, didaktisk udvikling mme@au.dk +4587152362 1443, 216
Eriksen, Eva Lise International koordinator eli@au.dk +4524949693 +4524949693 A, A 015
Hansen, Lise International koordinator lhansen@au.dk +4529425484 +4529425484 1443, 219
Jacobsen, Morten Studievejleder/vejledningskoordinator moja@au.dk +4587151724 +4526306694 7210, 117
Jacobsen, Susanne Studiekoordinator, optag suj@au.dk +4587152807 1443, 227
Jensen, Christine Aandstad Lund Studiekoordinator calj@au.dk 1443
Kjemsø, Tina Studiekoordinator, optag tk@au.dk +4587152654 1443, 231
Krogh, Hanna Westphal Studiekoordinator hannakrogh@au.dk +4587151832 1443, 241
Laigaard, Jannie Studievejleder og vejledningskoordinator laigaard@au.dk +4587164229 1443, 239
Lintner, Karen Karrierekonsulent kali@au.dk +4587152359 1443, 239
Madsen, Maria Solhøj Studievejleder mask@au.dk +4522981859 1442, 212-216
Moeslund, Thomas Karrierekonsulent moeslund@au.dk +4522450273 1443, 216
Mortensen, Nanna Heinø Karrierekonsulent nanhm@au.dk +4593508892
Munk Hansen, Karoline Studievejleder og vejledningskoordinator karohansen@au.dk +4587152534 1443, 235
Nygaard, Charlotte Møller Kommunikationskonsulent charlottenygaard@au.dk +4520952632 1443, 410
Santhirakumar, Pushpa Studiekoordinator psa@au.dk +4587152656 1443, 233
Schouborg, Trine Studievejleder og vejledningskoordinator tschouborg@au.dk +4587162683 1443, 239
Schytter, Inger Drivsholm Studievejleder og vejledningskoordinator isloth@au.dk +4587153283 1443, 235
Skjøt Møller, Lise Studievejleder/Vejledningskoordinator lism@au.dk +4587151743 A 117
Stovgaard, Charlotte Studiekoordinator, optag cst@au.dk +4587152818 1443, 233
Hansen, Jesper Sølund Afsnitsleder jesh@au.dk +4587162393 +4529124983 1443, 236
Sørensen, Mette Busk Karrierekonsulent mebu@au.dk +4551778727
Der skete en fejl.

Vis debug information

Efter- og videreuddannelsesområdet

Der skete en fejl.

Vis debug information

Internationalisering

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Bollen, Hilde Programme Coordinator LAICS Master hbo@au.dk +4587151817 A, 103
310335 / i40