Informationsmøder for superbrugere - januar 2012
Deadline for inddatering af publikationer og aktiviteter fra 2011 er 1. marts 2012. Her skal publikationerne fra 2011 være valideret. For at nå valideringen kan der derfor være udmeldt andre deadlines lokalt.
I uge 2 har der været afholdt informationsmøder med henblik på orientering forud for deadline. På møderne har der været gennemgang af de grundlæggende principper for registrering i PURE og hvilke konsekvenser publikationsregistreringen har for pointgivningen i Den bibliometriske forskningsindikator – BFI.
Det er nationalt blevet besluttet, at myndighedsrådgivningsopgaver fra 2011 og frem skal registreres i PURE. Fremover vil disse indgå som indikatorer for måling af forskning – MRI. Som landets førende myndighedsrådgivende institution er det særligt vigtigt, at AU’s samlede myndighedsrådgivning registreres og PURE er netop blevet opdateret til at kunne håndtere inddatering af disse opgaver. På informationsmøderne er der orienteret om konsekvensen af MRI og hvordan registreringen skal ske. Se mere information og vejledning om MRI her.
Video og slides
Her kan du se slides fra oplægsdelen af informationsmødet
Oplægsdelen af informationsmødet er også optaget på video. Når optagelsen er redigeret, lægger vi den her på siden.
Tid og sted
- Mandag den 9. januar 2012 kl. 9.30 til 11.30
Tåsingegade 3, Campus Aarhus. Bygning 1441, Auditorium 2.
- Tirsdag den 10. januar 2012 kl. 10.00 til kl. 12.00
Tuborgvej 164, Campus Emdrup. D 174.
- Onsdag den 11. januar 2012 kl. 9.30 til kl. 11.30
Auditorium B på Skejby Sygehus Indgang 6, H på kortet (Hovedindgang).
- Onsdag den 11. januar 2012 kl. 13.00 til kl. 15.00
Tåsingegade 3, Campus Aarhus. Bygning 1441, Auditorium 2.






