Du kan påvirke Horizon Europe

Du kan påvirke arbejdsprogrammerne inden for ”Global Challenges and European Industrial Competitiveness” søjlen. Bidrag med indspil til de kommende 2-3 årige arbejdsprogrammer og få indflydelse.

AU bidrager til formulering af de danske prioriteringer, som udarbejdes i nationale referencegrupper nedsat under Styrelsen for Forskning og Uddannelse.  De danske prioriteringer indgår i de forhandlinger, som foregår i kommissionens programkomiteer i forbindelse med udvikling af de 2-3 årige arbejdsprogrammer.

I drop down menuen finder du AUs repræsentanter i de nationale referencegrupper, og i kommissionens programkomiteer.

Er du medarbejder ved AU har du mulighed for at modtage tidlige udkast til kommende arbejdsprogrammer og mulighed for at bidrage med forslag til programmernes indhold. Kontakt en af medarbejderne i Forskningsstøtteenhedens strategiteam for yderligere information om dette.

Health

AU Kontaktpersoner:

Birgit Christensen, Forskningsstøtteenheden

Karen Matthisson, Forskningsstøtteenheden

Repræsentanter fra AU/AUH i den nationale referencegruppe:

Ole Steen Nielsen, Health dekanat

Cai Grau, Klinisk Medicin

Anne Marie Kragh Pahuus, Arts dekanat

Leif Østergaard, Klinisk Medicin - indstillet af DFF

Jørgen Schøler Kristensen (AUH) - indstillet af Region Midt

 

Repræsentant i EU kommissionens programkomité:

AU har p.t. ingen repræsentant på dette område

Culture, Creativity and Inclusive Society

AU Kontaktpersoner:

Anne Marie Zwergius, Forskningsstøtteenheden

Knud Warming, Forskningsstøtteenheden


Repræsentanter i den nationale referencegruppe:

DK har ikke etableret en national referencegruppe inden for dette område 


Repræsentant i EU Kommissionens programkomité:

 AU har p.t. ingen repræsentant på dette område

Civil Security for Society

AU Kontaktpersoner:

Svend Binnerup, Forskningsstøtteenheden 


Repræsentanter i den nationale referencegruppe:

DK har ikke etableret en national referencegruppe inden for dette område 


Repræsentant i EU Kommissionens programkomité:

AU har p.t. ingen repræsentant på dette område

Digital, Industry and Space

AU Kontaktpersoner:

Knud Warming, Forskningsstøtteenheden


Repræsentanter i den nationale referencegruppe:

Panagiotis Karras, Institut for Datalogi

Peter Gorm Larsen, Institut for Ingeniørvidenskab/DIGIT

Cathrine Hasse, DPU - Danmarks institut for Pædagogik og Uddannelse

Anders Kofod-Petersen – Indstillet af Alexandra Instituttet

Repræsentant i EU kommissionens programkomité:

AU har p.t. ingen repræsentant på dette område

Climate, Energy and Mobility

AU Kontaktpersoner:

Svend Binnerup, Forskningsstøtteenheden

Repræsentanter i den nationale referencegruppe:

Marit-Solveig Seidenkrantz, Institut for Geoscience/Arctic Research Centre/iClimate

Lars Ditlev Mørck Ottosen, Institut for Ingeniørvidenskab/CBIO/WATEC

Repræsentant i EU Kommissionens programkomité:

AU har p.t. ingen repræsentant på dette område

Food, Bioeconomy, Natural Resources, Agriculture and Environment

AU Kontaktpersoner:

Svend Binnerup, Forskningsstøtteenheden

Repræsentanter i den nationale referencegruppe:

Peter Grønkjær, Institut for Biologi/Arctic Research Centre

Niels Halberg, DCA - Nationalt Center for Fødevarer og Jordbrug

Hans Sanderson, Institut for Miljøvidenskab

Anders Barfod, Institut for Biologi - indstillet af IPBES Danmark

Tenna Riis, Institut for Biologi - indstillet af DFF


Repræsentant i EU kommissionens programkomité:

AU har p.t. ingen repræsentant på dette område.