Aarhus BSS Studier

Aarhus BSS Studier varetager eksamensplanlægning, undervisningsadministration, studievejledning, rekruttering, information, sagsbehandling, kvalitetssikring og studienævnsbetjening for uddannelser på Aarhus BSS.


Studieadministrationen er inddelt i flere afdelinger og teams, som hver har ansvar for forskellige områder:  

Studienævnssupport og Rådgivning

  • Studienævnssupport
  • Rådgivning af studieledere
  • Studieordninger
  • Kursuskatalog
  • Tværgående kvalitetsarbejde    

Medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Anhøj, Anne Skov Studienævnssupporter annea@au.dk +4587164856 1443, 033
Eriksen, Ida Ravn Studienævnssupporter idare@au.dk +4587152528 1443, 037
Falsig, Hanne Studienævnssupporter haf@au.dk +4587164837 1443, 039
Frederiksen, Christine Haahr Studienævnssupporter chaahr@au.dk +4587152408 1443, 035
Fuglsang, Tine Haugsted Studienævnssupporter thfu@au.dk +4587152176 1443, 039
Sejrsen, Anne Eliasson Studienævnssupporter sejr@au.dk +4587153612 1443, 037
Tranberg, Merete Lund Studienævnssupporter mlt@au.dk +4587165227 1443, 035
Winkler, Thue Sebastian Studienævnssupporter tsw@au.dk +4587152164 1443, 033

Studentersager og uddannelseskvalitet

  • Dispensationer
  • Meritter
  • Forhåndsgodkendelser
  • Klager
  • Tværgående kvalitetsarbejde
  • Juridisk support 

Medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Andersen, Linda Esmann Uddannelsessupporter lea@au.dk +4587153641 1443, 119
Bak, Ditte Uddannelsessupporter ditte.bak@au.dk +4587153589 1443, 129
Bech-Larsen, Anette Uddannelsessupporter anbl@au.dk +4587152385 1443, 119
Christensen, Lisbeth Sonne Uddannelsessupporter lisbethsonne@au.dk +4587153272 1443, 129
Fisker, Stine Koudal Uddannelsessupporter (barselsorlov) skf@au.dk +4587152201 1443, 131
Kleist, Christine Uddannelsessupporter christinedyrup@au.dk +4587164815 1443, 125
Kristiansen, Kristina Birk T Uddannelsessupporter kbtk@au.dk +4587165179 1443, 131
Lindhardt, Tina Uddannelsessupporter tln@au.dk +4587152386 1443, 123
Meilandt, Mette Uddannelsessupporter meme@au.dk +4587153601 1443, 123
Nielsen, Ditte Marie Uddannelsessupporter dittemn@au.dk
Nyfeldt-Nüchel, Merete Uddannelsessupporter menyf@au.dk +4587152394 1443, 141
Schmidt, Christine Brink Uddannelsessupporter chsc@au.dk +4587152168 1443, 127
Troelsgaard, Renée Højgaard Uddannelsessupporter retr@au.dk +4587152413 1443, 125
Ulfkjær, Cecilie Uddannelsessupporter cecilieu@au.dk +4587153718 1443, 121
Veje, Sofie Uddannelsessupporter sofiev@au.dk +4593508177 1443, 121

Undervisning og eksamen

  • Undervisnings- og eksamensadministration
  • Bevisudstedelse
  • Optagelse på EVU-uddannelserne 

Medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Aronro, Tina Studieadministrator tina@au.dk +4587152197 1444, 021
Bligaard, Bolette Studieadministrator bobl@au.dk +4587153426 1444, 017
Borup, Helle Winther Studieadministrator hwb@au.dk +4587166184 1444, 016
Hall, Katrine Pinholt Studieadministrator katrine@au.dk +4587153295 1444, 017
Hansen, Bente Østergaard Studieadministrator bha@au.dk +4587165254 1444, 016
Holmslykke, Mariann Afdelingsleder mar@au.dk +4521657664 +4521657664 1443, 041
Jensen, Helle Gabriel Studieadministrator hgjensen@au.dk +4587166103 1444, 020
Kortsen, Runa H. Studieadministrator runa@au.dk +4587152375 1444, 021
Krøyer, Helle Studieadministrator hekr@au.dk +4587153648 1444, 021
Lykke, Karen Marie Afdelingssekretær kmlykke@au.dk +4587152486 1444, 018
Nielsen, Gitte Lilliendahl Studieadministrator giln@au.dk +4587152698 1444, 017
Nielsen, Karin Møller Studieadministrator kmn@au.dk +4587152653 1444, 020
Pedersen, Mads Ulrik Studieadministrator mup@au.dk +4587165185 +4520276333 1444, 020
Petersen, Marianne Studieadministrator mp@au.dk +4587152365 1444, 021
Rasmussen, Louise Bonne Studieadministrator lobr@au.dk 1444, 012
Slotsdal, Julie Rauert Studieadministrator (barselsorlov) julie@au.dk +4587152382 1444, 020
Svendsen, Anne Studieadministrator anne@au.dk +4587153296 1444, 016

Studieplan

  • Planlægning af undervisning- og eksamensplaner
  • Lokalebooking til arrangementer og konferencer    

Medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Andersen, Martin Friis Studieplanlægger mfa@au.dk +4587153635 +4593521957 1442, 117
Gammelgaard, Pia Behrens Afdelingsleder piaga@au.dk +4521829825 1443, 117
Hansen, Jannie Kjær Studieplanlægger jannie@au.dk +4587165926 +4593508499 1443, 112
Hansen, Jesper Bennedsen Studieplanlægger jbhansen@au.dk +4587153406 +4593508791 1442, 119
Højsø, Sine Janni Studieplanlægger sjh@au.dk +4587152353 +4593508512 1442, 113
Jessen, Asger Mors Studieplanlægger asli@au.dk +4587153141 +4593508589 1442, 115
Larsen, Heidi Maibritt Trampedach Studieadministrator heidi@au.dk +4587151908 8001, 1002
Sandberg, Maja Studieplanlægger majas@au.dk +4587166289 +4593522287 1443, 112

Studiekvalitet og digitalisering

  • Uddannelseskvalitetsprocesser og akkreditering
  • Ledelsesinformation
  • Lokal systemsupport og -forvaltning på digitale fagsystemer
  • Udviklingsprojekter og procesoptimering    

Medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Bunk, Susanne Vestergaard Uddannelsessupporter sbunk@au.dk +4587152475 1443, 134
Gammelgaard, Pia Behrens Afdelingsleder piaga@au.dk +4521829825 1443, 117
Jensen, Vibeke Bille Uddannelsessupporter vibi@au.dk +4550939440 1443, 130
Kristensen, Klaus Mors Uddannelsessupporter kmk@au.dk +4587152159 1443, 133
O'Halloran, Kevin Gaarde Uddannelssupporter kgoh@au.dk +4587166264 1443, 133
Qvistgaard, Magnus Projektleder magnusqvistgaard@au.dk +4528992219 +4528992219 1443, 134

Vejledning og studieinformation

  • Rekruttering af nye studerende og understøttelse af studiestart
  • Studieinformation og vejledning af kommende og nuværende studerende
  • Ledelsesinformation om studerendes gennemførsel, trivsel og oplevede studiekompetencer
  • Vejledningsaktiviteter til understøttelse af de studerendes trivsel, fastholdelse og gennemførsel
  • Studentservices – indgang til Aarhus BSS Studier    

Medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Christensen, Nikoline Ohnemus Studievejleder nikoc@au.dk +4593508249 +4593508249 1443, 139
Karlsen, Dennis Haarup Studievejleder dennisk@au.dk +4593508250 +4593508250 1443, 137
Kornum, Julie Drejer Studievejleder (barselsorlov) juliek@au.dk +4593521320 1443
Nielsen, Kathrine Raagaard Studievejleder krn@au.dk +4593508104 +4593508104 1443, 141
Odder, Mette Bak Studievejleder metteod@au.dk +4587151909 +4521366232 8001, 1005
Pedersen, Lene Birkegaard Studievejleder lbp@au.dk +4587153756 1443, 139
Pedersen, Lene Merete Studievejleder lemp@au.dk +4587152496 1443, 141
Pold, Marie Louise Bro Studievejleder mpold@au.dk +4523119526 +4523119526 1443, 137
Rasmussen, Niki Studievejleder nira@au.dk +4523382427 +4523382427 1443, 141
Tylén, Stina Lykkebye Afdelingsleder slt@au.dk +4523833232 +4523833232 1443, 135

Teams

fordelingen over teams, kan man finde de medarbejder, der indgår i de enkelte teams.