Valgudvalget

Udvalget har til opgave at bistå rektor med tilrettelæggelsen og afholdelsen af de valg, der skal afholdes i henhold til universitetsloven og Aarhus Universitets vedtægt. Valgudvalgets formand fastsætter efter bemyndigelse fra rektor og efter drøftelse i udvalget de nærmere regler om valgenes afholdelse og fastsætter de nødvendige frister.

Sammensætning:

  • 1 formand indstilles blandt udvalgets VIP-repræsentanter af udvalget og udpeges af rektor.

  • 1 VIP og en suppleant fra hvert hovedområde indstillet af dekanen efter høring af akademisk råd og udpeget af rektor
  • 1 TAP og en suppleant fra hvert hovedområde indstillet af dekanen efter høring af akademisk råd og udpeget af rektor
  • 4 studenterrepræsentanter og suppleanter for disse indstillet af de tre forbund og/eller selvstændige lister, der har fået det højeste stemmetal til bestyrelsesvalget.
  • Det forbund/selvstændige liste, der får flest stemmer til bestyrelsesvalget, indstiller to repræsentanter og to suppleanter til Valgudvalget.
  • Det forbund/selvstændige liste, der får næst flest stemmer, indstiller én repræsentant og én suppleant til Valgudvalget.
  • Det forbund/selvstændige liste, der får tredje flest stemmer, indstiller én repræsentant og én suppleant til Valgudvalget.
  • Er der opstillet færre end tre forbund/selvstændige lister til bestyrelsesvalget, indstiller det forbund/selvstændige liste, der får flest stemmer til bestyrelsesvalget tre repræsentanter og tre suppleanter til Valgudvalget.
  • Det forbund/selvstændige liste, der får næst flest stemmer, indstiller én repræsentant og én suppleant til Valgudvalget.
  • De fire studerende repræsenterer i Valgudvalget det forbund/selvstændige liste, der har indstillet dem. Rektor godkender indstillingen.
  • Valgudvalget kan i særlige tilfælde udpege observatører

Valgudvalgets medlemmer 1. februar 2021 – 31. januar 2022

Videnskabelige medlemmer:

  • Arts: lektor Peter Bugge
  • Health: lektor Irene Dige
  • Business and Social Sciences: lektor Ole Terkelsen (formand)
  • Naturvidenskab: lektor Olav W. Bertelsen
  • Teknik: lektor Margrethe Therkildsen

Tekniske og administrative medlemmer:

  • Arts: administrativ medarbejder Bolette Hansen
  • Health: rådgiver Henry Andreasen
  • Business and Social Sciences: sekretariatsleder Kirsten Jakobsen
  • Naturvidenskab: forskningsgruppekoordinator Marianne Dammand Iversen
  • Teknik: Institutsekretariatsleder Birgit Sørensen Langvad

Studerende:

  • Laura Edelenbos
  • Mikkel Grøne
  • Alexander Estrup
  • Alexander Küster
  • Matias Tidemann Sørensen

Suppleanter:

Videnskabelige medlemmer:

  • Arts: Ingen
  • Health: Ingen
  • Business and Social Sciences: Ingen
  • Naturvidenskab: lektor Simon Kristensen
  • Teknik: lektor Hanne Lakkenborg Kristensenen

Tekniske og administrative medlemmer:

  • Arts: ingen
  • Health: sekretariatsleder Tina Bach Aaen
  • Business and Social Sciences: Ingen
  • Naturvidenskab: sekretariatsleder Kathrine Vasegaard
  • Teknik: konstitueret sekretariatsleder Anja Torup Hansen

Studerende:

  • Jes Enok Steinmüller
  • Hanna Louise Schou Nielsen
  • Peter Stounbjerg
  • Anne Siri Snell
  • Karina Grubak