You have the opportunity to influence programmes in the “Global Challenges and European Industrial Competitiveness” pillar. Have your say by providing input for the forthcoming two- to three-year work programmes.
AU contributes to formulating the Danish priorities which are prepared by national reference groups under the Danish Agency for Science, Technology and Innovation. The Danish priorities are included in the negotiations which take place in the European Commission’s programme committees in connection with the development of the two- to three-year work programmes.Read AU’s policy statement here.
Read more about the reference groups and programme committees and get an overview of the representatives in these groups here.
In the drop-down menu, you can see who represents AU in the national reference groups and the commission’s programme committees.
If you are employed at AU, you have the chance to receive early drafts of the forthcoming work programmes and the opportunity to put forward proposals for the programmes’ content. For more information on this, please contact a member of the strategy team in the Research Support Office at AU.
AU Expert group members:
No AU expert group on this topic
AU representatives of the information forum:
Ivan Bjerre Damgård, Computer Science
Lotte Meinert, Culture and Society
Svend Binnerup, Research Support Office
Representatives of the EU commissions program committee:
No AU representation
Representatives of the commissions advisory groups:
Niels Halberg, DCA og ICROFS
Advisory Group for Bioeconomy
Ole Lehrmann Madsen, Computer Science and Alexandra Institute
Advisory group for: Information and communication technologies
Thomas Toftegaard, Engineering
Advisory group for: Future and Emerging Technologies
Benjamin Sovacool, Business Development and Technology
Advisory Group for Secure, clean and efficient energy
AU Expert group members:
Jørn Olsen, Public Health, (Chairman)
Poul Henning Jensen, Biomedicine
Uffe Juul Jensen, Culture and Society
Jens Otto Lunde Jørgensen, Clinical Medicine
Peter Kristensen, Engineering
Lotte Meinert, Culture and Society
Preben Bo Mortensen, Economy
Ole Steen Nielsen, Health deans office (Member of the national reference group)
Poul Nissen, Molecular Biology and Genetics
Kim Overvad, Public Health
Jens Seeberg, Culture and Society
Henrik Toft Sørensen, Clinical Medicine (Member of the national reference group)
Bobby Zachariae, Psychology and Behavioural Sciences
Birgit Christensen, Research Support Office
Karen Matthisson, Research Support Office
Representatives of the national reference group:
Ole Steen Nielsen, Health, Deans Office
Henrik Toft Sørensen, Clinical Medicine
Bente Langdahl, Clinical Medicine
Representatives of the EU commissions program committee:
No AU representation
Representatives of the commissions advisory groups:
Ole Lehrmann Madsen, Computer Science and Alexandra Institute, Advisory group for: Information and communication technologies
Thomas Toftegaard, Engineering, Advisory group for: Future and Emerging Technologies
AU Expert group members:
Jens Lysgaard, Economy, Chairman
Ole Hertel, Environmental Science
Kaj Grønbæk, Computer Science
Torben René Jensen, Chemistry
Knud Warming, Research Support Office
Representatives of the national reference group:
No national reference group established
Representatives of the EU commissions program committee:
No AU representation
Representatives of the commissions advisory groups:
Benjamin Sovacool, Business development and Technology, Advisory Group for Secure, clean and efficient energy
Niels Halberg, DCA og ICROFS, Advisory Group for Bioeconomy
Thomas Toftegaard, Engineering, Advisory group for: Future and Emerging Technologies
AU Expert group members:
Hans Sanderson, Environmental Science,(Chairman and member of the national reference group)
Mikkel P. Tamstorf, Bioscience
Tage Dalsgaard, Bioscience
Eric Hillebrand, Economy
Michael Eilenberg, Culture og Society
Marianne Glasius, Chemistry
Henrik Balslev, Bioscience
Anja Skjoldborg Hansen, DCE, (Member of the national reference group)
Merete Bilde, Chemistry, (Member of the national reference group)
Jørgen Brandt, Environmental Science, (Member of the national reference group)
Mikael Kristian Sejr, Bioscience
Marianne Thomsen, Environmental Science
Felix Riede, Culture and Society
Thomas Nielsen, Geoscience
Rikke Märcher Rochat, Research Support Office
Svend Binnerup, Research Support Office
Representatives of the national reference group:
Hans Sanderson, Environmental Science
Merete Bilde, Chemistry
Jørgen Brandt, Environmental Science
Representatives of the EU commissions program committee:
Hans Sanderson, Environmental Science
Representatives of the commissions advisory groups:
Niels Halberg, DCA and ICROFS
Advisory Group for Bioeconomy
Erik Steen Kristensen, Agroecology
commission Expert Group for Bio-based Products
Ole Lehrmann Madsen, Computer Science and Alexandra Institute
Advisory group for: Information and communication technologies
Thomas Toftegaard, Engineering
Advisory group for: Future and Emerging Technologies
Benjamin Sovacool, Business Development and Technology
Advisory Group for Secure, clean and efficient energy