Arts Studier

Arts Studier varetager studieadministrative opgaver for Arts' mere end 100 uddannelser

  

  • Studienævnsbetjening
  • Eksamensplanlægning
  • Undervisningsadministration
  • Studievejledning og information
  • Sagsbehandling
  • Kvalitetssikring
  • Karrierevejledning

Vejledning for studerende i Aarhus og Emdrup:

Faglige teams

Arts Studier er desuden organiseret på tværs i faglige teams. Et fagligt team dækker alle studie­administra­tive områder for et uddannelsesnævn. Et fagligt team dækker typisk flere uddannelses­nævn.

Uddannelseschef

Medarbejdere

Vælg et område eller gå til "Find en medarbejder i Arts Studier"

Studienævnsbetjening og uddannelseskvalitet (SNUK)

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Andersen, Anette Damgaard Studiekoordinator ada@au.dk +4587163229 1443, 237
Andersen, Trine Bjerregaard Studiekoordinator trinebj@au.dk 1442, 239
Bach, Ann Louise Holm Studiekoordinator alhb@au.dk +4587152661 1443, 236
Barfoed, Sarah Afsnitsleder sb@au.dk +4521621595 +4521621595 1443, 227
Bjerregaard, Louise Studiekoordinator lwbj@au.dk
Friis, Anne Bjørn Studiekoordinator abf@au.dk +4587153021 1443, 236
Haldan Voetmann, Celia Studiekoordinator celia@au.dk +4587161965 1443, 231
Hansen, Christian Studiekoordinator hach@au.dk +4529424468 1443, 233
Hansen, Morten Bruun Studiekoordinator mbh@au.dk +4587163226 1443, 241
Hansen, Sofie snuksh@au.dk
Haubro, Annemette Studiekoordinator a.haubro@au.dk +4587153093 1443, 237
Hjort Pedersen, Jannie Studiekoordinator, Sagsbehandling & uddannelsesnævn jhpe@au.dk +4587151878 A 101
Hovej, Pernille Studiekoordinator, undervisning og eksamen perho@au.dk +4587153673 A, 103
Jessen, Kim Behrens Studiekoordinator klakj@au.dk +4587153257 1443, 229
Justesen, Merete Studiekoordinator merete@au.dk +4587151742 A, 124
Kirkelund, Ivy Studiekoordinator ivykirkelund@au.dk +4587153626 1443, 239
Klostergaard, Birgitte Svenstrup Studiekoordinator bsk@au.dk +4587152584 1443, 231
Knudsen, Brit Studiekoordinator britknudsen@au.dk +4587152535 1443, 239
Knudsen, Lisbeth Studiekoordinator lisbeth.knudsen@au.dk +4587163018 1443, 235
Kristensen, Dorte Puggaard Studiekoordinator, Sagsbehandling og uddannelsesnævn pug@au.dk +4587151847 A, 101
Krone, Michelle Husted mhk@au.dk 1443, 222
Larsen, Joachim Sloth josl@au.dk
Lie, Kasper Studiekoordinator kasperlie@au.dk +4551446728 +4551446728 1443, 241
Martínez, Annike Vestergaard Studiekoordinator avm@au.dk +4587163228 1443, 225
Mørk, Kristine Kirk Studiekoordinator, Sagsbehandling & uddannelsesnævn kkmo@au.dk +4587151879 A 107b
Nielsen, Vibeke Kjær Studiekoordinator vkn@au.dk +4587162628 1443, 235
Olesen, Mette Studiekoordinator meol@au.dk +4587153529 1443, 233
Rasmussen, Eva Marie Studiekoordinator emr@au.dk +4587152659 1443, 237
Rosleff, Louise Caroline Houmann Studiekoordinator lchr@au.dk +4522147378 1443, 241
Schelde, Lykke Kjerrumgaard Studiekoordinator lykke.k.schelde@au.dk +4587151884 1443, 225
Svendsen, Susanne Vork Studiekoordinator svs@au.dk +4587161636 1443, 235
Thuborg, Maja Sloth Studiekoordinator mast@au.dk +4587164228 1443, 231
Thygesen, Camilla Mark Studiekoordinator camillathygesen@au.dk +4587163231 1443, 233
Witte, Morten Buhrkal Studiekoordinator mbw@au.dk +4587152665 1443, 237
Zederkof, Julie Studiekoordinator j.zederkof@au.dk +4587153769 1442, 239

Undervisning og eksamen (UVAEKA)

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Christensen, Anja Thoft Studiekoordinator atc@au.dk + 45 87162659 1442 - 211
Christensen, Henrik Studiekoordinator, undervisning henrik@au.dk +4587151889 A 107a
Christensen, Lene Trebbien Studiekoordinator, eksamen lchristensen@au.dk +4587153312 1442, 227
Elverdal, Kamilla Hye Studiekoordinator kael@au.dk +4587163528 1442, 238
Eskildsen, Maja Kontorelev mesk@au.dk +4587153607 1442, 238
Grunnet, Helle Studiekoordinator, eksamen helle.grunnet@au.dk +4587162071 1442, 225
Hovej, Pernille Studiekoordinator, undervisning og eksamen perho@au.dk +4587153673 A, 103
Høgenhav, Bettina Studiekoordinator, undervisning bettina@au.dk +4587151875 111A
Jensen, Birgitte Ravn Studiekoordinator, undervisning norbrj@au.dk +4587163134 1442, 227
Jensen, Mette Qvist Afsnitsleder mqj@au.dk +4587161532 +4529801034 1442, 226
Johansson, Ida Stub Studiekoordinator, undervisning og eksamen isj@au.dk +4587151729 A, 103
Jørgensen, Gertrud Høher Kiil Studiekoordinator gertrudkiil@au.dk +4587161249 1442, 216
Korsbjerg, Rikke Studiekoordinator rikke.korsbjerg@au.dk +4587152019 1442, 217
Kruse, Anette Vilstrup Studiekoordinator, eksamen slavavk@au.dk +4587152798 1442, 239
Larsen, Janni Studiekoordinator, eksamen janl@au.dk +4587151802 A 107c
Larsen, Kirsten Strunge Studiekoordinator, eksamen ksl@au.dk +4587153024 1442, 237
Laugesen, Mia Toftegård Studiekoordinator, eksamen mtl@au.dk +4587153608 1442, 211
Nielsen, Chris Lund Studiekoordinator cln@au.dk +4587153428 1442, 211
Pedersen, Asbjørn Malte Studiekoordinator ampedersen@au.dk 1442, 238
Raben, Annette Studiekoordinator, eksamen annette.raben@au.dk +4587162156 1442, 216
Rasmussen, Lotte Fisker Studiekoordinator, eksamen artslfr@au.dk +4587153281 1442, 238
Rasmussen, Mette Sophia Bøcher Studiekoordinator msbr@au.dk +4587152801 1443, 239
Staggemeier, Amalie Guldbæk Studiekoordinator ags@au.dk +4587161267 1442, 238
Staugaard, Søren Risløv Studiekoordinator sorsta@au.dk +4587163026 1442, 216
Søndergaard, Sofie Døvling Studiekoordinator sds@au.dk 1442, 238
Sørensen, Heidi Høy Studiekoordinator heidihoey@au.dk +4587153697 1442, 235
Sørensen, Louise Langhoff Studiekoordinator lso@au.dk +4587164227 1442, 239
Thomsen, Birgitte Studiekoordinator artsbt@au.dk +4587164973 1442, 239
Tinggaard, Sofie Studiekoordinator stinggaard@au.dk 1442, 217
Vindum Pettersson, Astrid Bentin Studiekoordinator abvp@au.dk +4587163514 1442, 211

Internationalisering

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Andersen, Bettina Special Consultant band@au.dk +4523382025 +4523382025 5335, 151
Bollen, Hilde Programme Coordinator LAICS Master hbo@au.dk +4587151817 A, 103
Carroll-Bøgh, Ann International koordinator engacb@au.dk +4587162636 +4521665763 1442, 222
Christensen, Lene Lykke International koordinator llc@au.dk +4587152545 +4521665914 1442, 220
Eriksen, Eva Lise International koordinator eli@au.dk +4524949693 +4524949693 A, A 015
Hansen, Lise International koordinator lhansen@au.dk +4529425484 +4529425484 1442, 220
Krogh, Hanna Westphal Studiekoordinator hannakrogh@au.dk +4587151832 1442, 222

Vejledning og studieinformation (VEST)

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Pradhan, Lena Studievejleder og vejledningskoordinator lenap@au.dk +4587153282 1443, 223
Christensen, Chalotte Theresa Studievejleder og vejledningskoordinator ctc@au.dk +4587151861 1443, 234
Jacobsen, Morten Studievejleder/vejledningskoordinator moja@au.dk +4587151724 +4526306694 7210, 117
Kristensen, Simon Studievejleder og vejledningskoordinator sikr@au.dk
Laigaard, Jannie Studievejleder og vejledningskoordinator laigaard@au.dk +4587164229 1443, 221
Madsen, Maria Solhøj Studievejleder mask@au.dk +4522981859 1443, 223
Munk Hansen, Karoline Studievejleder og vejledningskoordinator karohansen@au.dk +4587152534 1443, 219
Schouborg, Trine Studievejleder og vejledningskoordinator tschouborg@au.dk +4587162683 1443, 221
Schytter, Inger Drivsholm Studievejleder og vejledningskoordinator isloth@au.dk +4587153283 1443, 219
Skjøt Møller, Lise Studievejleder/Vejledningskoordinator lism@au.dk +4587151743 A 117

Karriere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Eklund, Maija Mathilde Vindum Karrierekonsulent, didaktisk udvikling mme@au.dk +4587152362 1443, 216
Lintner, Karen Karrierekonsulent kali@au.dk +4587152359 1443, 239
Moeslund, Thomas Karrierekonsulent moeslund@au.dk +4522450273 1443, 216
Nygaard, Charlotte Møller Kommunikationskonsulent charlottenygaard@au.dk +4520952632 1443, 212
Plagborg, Julie Karrierekonsulent juliep@au.dk +4593522151 +4593522151 1443, 221
Straagaard, Cecilie Karrierekonsulent cest@au.dk
Hansen, Jesper Sølund Afsnitsleder jesh@au.dk +4529124983 +4529124983 1443, 217
Sørensen, Mette Busk Karrierekonsulent mebu@au.dk +4551778727

Efter- og videreuddannelsesområdet (EVU)

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Bilde, Susanne Studiekoordinator, optag susanne.bilde@au.dk +4587152806 1442, 224
Jacobsen, Susanne Studiekoordinator, optag suj@au.dk +4587152807 1442, 223
Kjemsø, Tina Studiekoordinator, optag tk@au.dk +4587152654 1442, 224
Santhirakumar, Pushpa Studiekoordinator psa@au.dk +4587152656 1442, 221
Stovgaard, Charlotte Studiekoordinator, optag cst@au.dk +4587152818 1442, 221
Hansen, Jesper Sølund Afsnitsleder jesh@au.dk +4529124983 +4529124983 1443, 217