Forskningshjemmel - Publicering - Datatilsyn

Bruger du forskningshjemlen som behandlingsgrundlag i dit forskningsprojekt? Og skal du publicere resultaterne? Så skal du huske at søge en tilladelse ved Datatilsynet.

Du skal søge om en tilladelse fra Datatilsynet, hvis der fx i din publikation indgår særlige kategorier (følsomme) personoplysninger. Det gælder også, selvom du kun publicerer pseudonymiserede personoplysninger.

Hvis dit projekt f.eks. er baseret på samtykke, er det ikke nødvendigt at søge.

Hvornår er det relevant?
En tilladelse fra Datatilsynet er relevant, når du vil offentliggøre personoplysninger i et anerkendt videnskabeligt tidsskrift eller lignende, og behandlingen sker efter databeskyttelseslovens § 10. Her anses videregivelse til publicering som en særlig situation, fordi oplysningerne potentielt bliver tilgængelige for en bredere kreds.

Hvorfor er det nødvendigt?
Når man bruger forskningshjemlen som behandlingsgrundlag, undlader man at spørge forskningssubjekterne, om de ønsker at deltage i projektet. Derfor er der en ekstra sikkerhed for forskningssubjekterne med kravet om, at der skal søges en tilladelse, hvis du ønsker at publicere særlige kategorier af personoplysninger.

Reglerne handler grundlæggende om at sikre, at du kun deler de oplysninger, der er nødvendige, og at det sker på en forsvarlig måde. Du skal kunne forklare, hvorfor tidsskriftet er af en høj kvalitet, og hvordan du har pseudonymiserede personoplysningerne, som skal publiceres. Det gælder især ved små populationer, hvor selv indirekte oplysninger kan gøre personer genkendelige.

Hvordan gør du?
Du starter processen ved at udfylde skabelonen og sende den til Forskningsdatakontoret på [email protected], som gennemgår det og formidler kontakten videre til Datatilsynet. Du kan finde blanketten og en lille introduktion her.

Hvis du overfører data til lande uden for EU/EØS, skal du også have et gyldigt overførselsgrundlag, det får du ved at kontakte TTO på [email protected]. Det samme gør sig gældende ved videregivelse af biologisk materiale, som behandles på forskningshjemlen.

Vigtigt at huske: Du må først videregive oplysningerne, når tilladelsen er på plads. Det tager ca. 3-4 uger at få en tilladelse fra Datatilsynet.

Hvis du har spørgsmål til tilladelser, kan du sende dine spørgsmål til Forskningsdatakontoret på f[email protected].