Tydelige rammer for sprog og interkulturel kommunikation

Indsats 3 i handleplan for diversitet, ligestilling og inklusion 2030


AU stræber efter at være et internationalt, forskningsintensivt campusuniversitet, og det betyder bl.a., at der er en voksende andel internationale kolleger. Udviklingen i universitetets internationale profil har øget behovet for tydeligere rammer for sprog. Erfaringer viser, at uklare rammer og forventninger kan udfordre kommunikationen og løsning af opgaver og bidrage til spændinger mellem kollegaer, oplevelse af forskelsbehandling mv.

Mål: lang sigt

  • AU har klare rammer og forventninger til sprog,
  • Færre oplever misforståelser og konflikt på baggrund af udfordringer knyttet til sprog og interkulturel kommunikation.
  • Der sker en klar forventningsafstemning i forhold til sproglige kompetencer i forbindelse med rekruttering/ansættelse.

Mål: kort sigt

Aktivitet 1 starter i 2026 og er gennemført ved udgangen af 2027.

Aktiviteter

Indsatsen indeholder 3 aktiviteter:

  1. Sprogpolitik/principper for sprogbrug.
  2. Procedure og værktøjer for forventningsafstemning vedr. sprogkompetencer i forbindelse med rekruttering og ansættelse.
  3. Overblik over og videreudvikling af sprog- og interkulturelle tilbud på AU.

Ansvar

Der etableres en arbejdsgruppe for hver aktivitet med ansvar for at udvikle indholdet i aktiviteten. Arbejdsgrupperne inddrager videnpersoner og interessenter og med en særlig opmærksomhed på at indhente forskellige typer erfaringer.

Arbejdsgruppernes anbefalinger besluttes af universitetsledelsen.

Universitetsledelsens Stab har ansvar for aktivitet 1.

AU HR har ansvar for aktivitet 2 og 3.

Tidslinje

  • Aktivitet 1: Opstart 2026 og forventes gennemført inden udgangen af 2027.
  • Aktivitet 2: Opstart 2028 og forventes gennemført inden udgangen af 2028.
  • Aktivitet 3: Opstart 2029 og forventes gennemført inden udgangen af 2029.