Forskningsstøtteenheden

Afdelingens opgaver

Forskningsstøtteenheden består af fire teams: Ansøgning, projektadministration, strategi og support. Der arbejdes inden for strategi, fundraising, bibliometri, projektadministration mv.

Medarbejdere i Forskningsstøtteenheden

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Alegria, Emilia EU specialkonsulent esa@au.dk +4523266179 3210, 05.080
Andresen, Inge Forskningsrådgiver ina@au.dk +4530587239 3210, 05.088
Beeck, Morten Hollænder Økonomikonsulent mhbe@au.dk +4540877019 3210, 05.080
Binnerup, Svend Chefkonsulent svbi@au.dk +4587158611 A, 319a
Bjerg, Simon Jeppe Forskningsrådgiver sjb@au.dk +4530183110 3210, 05.086
Christensen, Birgit Forskningsrådgiver bc@au.dk +4530587166 3210, 05.161
Dahl, Christina Funktionschef chridahl@au.dk +4593522275 3210, 05.073
Forsom, Eva Forskningsrådgiver evfo@au.dk 5310, 05.159
Grøngaard, Pernille Hamburger Bibliotekar phg@au.dk +4530587940 3210, 05.163
Haugaard, Rikke Hartmann Forskningsrådgiver haugaard@au.dk +4593522552 3210, 05.157
Heijnen, Adriënne !!Senior scientific advisor ahe@cc.au.dk +4524946328 5347, 031
Holst, Jesper Juel Økonomikonsulent jjh@au.dk +4530587943 3210, 05.080
Jensen, Lea Graugaard Forskningsrådgiver lgrau@au.dk +4593521419 3210, 05.075
Jensen, Tine Mark Specialkonsulent tma@au.dk +4593508714 A, 319a
Knudsen, Ann-Christina Lauring Forskningsrådgiver aclk@au.dk +4593522209 3210, 05.157
Kongsbak, Mikkel Bjerg Forskningsrådgiver kongsbak@au.dk +4551371551 3210, 05.159
Korff, Ulrik Forskningsrådgiver uk@au.dk +4593508883 3210, 05.161
Kristensen, Else Bjerggaard Sekretær elb@au.dk +4530588133 3210, 05.180, Navitas
Lindgren, Anne Birgitte Forskningsrådgiver abli@au.dk +4530587939 3210, 05.088
Mathiesen, Camilla Forskningsrådgiver camilla.mathiesen@au.dk +4593522720 3210, 05.075
Matthisson, Karen Seniorrådgiver kmat@au.dk +4551335358 3210, 05.078
Meilstrup, Mette Forskningsrådgiver meilstrup@au.dk +4593521329 3210, 05.075
Märcher Rochat, Rikke Forskningsrådgiver rmr@au.dk +4551371170 3210, 05.086
Pedersen, Bjarke Meyer Studentermedhjælper bjarke@bio.au.dk +4593522501 3210, 05.080
Pedersen, Sarah C AC-fuldmægtig scp@au.dk +4593522879 3210, 05.080
Rafique, Aisha AC-fuldmægtig rafique@au.dk +4529425854 3210, 05.088
Roberts, Mikkel Thagaard Forskningsrådgiver mtro@au.dk +4593508237 3210, 05.075
Rounborg, Ditte Habekost Forskningsrådgiver diro@au.dk 3210, 05.075
Simonsen, Heine It-medarbejder heine.simonsen@au.dk +4530587492 3210, 05.080
Søgaard Presser, Mette EU specialkonsulent mesp@au.dk +4521625044 3210, 05.080
Sørensen, Jakob D. Chefkonsulent jds@au.dk +4529454023 3210, 05.078
Warming, Knud Seniorrådgiver warming@au.dk +4527782861 3210, 05.078