Forskningsstøtteenheden

Afdelingens opgaver

Forskningsstøtteenheden består af fire teams: Ansøgning, projektadministration, strategi og support. Der arbejdes inden for strategi, fundraising, bibliometri, projektadministration mv.

Medarbejdere i Forskningsstøtteenheden

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Alegria, Emilia EU specialkonsulent esa@au.dk +4523266179 5530, 214
Andresen, Inge Forskningsrådgiver ina@au.dk +4530587239 5530, 201
Beeck, Morten Hollænder Økonomikonsulent mhbe@au.dk +4540877019 5530, 214
Binnerup, Svend Chefkonsulent svbi@au.dk +4587158611 A, 319a
Bjerg, Simon Jeppe Forskningsrådgiver sjb@au.dk +4530183110 5530, 2.2.14
Christensen, Birgit Forskningsrådgiver bc@au.dk +4530587166 5530, 201
Dahl, Christina Funktionschef chridahl@au.dk +4593522275 5530, 2.2.05
Ejsing, Rasmus Reimer Forskningsrådgiver rre@au.dk +4593521360 5530
Forsom, Eva Forskningsrådgiver evfo@au.dk 5530, 2.2.11
Grøngaard, Pernille Hamburger Bibliotekar phg@au.dk +4530587940 5530, 209
Haugaard, Rikke Hartmann Forskningsrådgiver haugaard@au.dk +4593522552 5530
Heijnen, Adriënne !!Senior scientific advisor ahe@cc.au.dk +4524946328 5347, 031
Holst, Jesper Juel Økonomikonsulent jjh@au.dk +4530587943 5530, 214
Jensen, Lea Graugaard Forskningsrådgiver lgrau@au.dk +4593521419 5530, 2.2.11
Jensen, Tine Mark Specialkonsulent tma@au.dk +4593508714 A, 319a
Knudsen, Ann-Christina Lauring Forskningsrådgiver aclk@au.dk +4593522209 5530, 2.2.14
Kongsbak, Mikkel Bjerg Forskningsrådgiver kongsbak@au.dk +4551371551 5530, 2.2.14
Korff, Ulrik Forskningsrådgiver uk@au.dk +4593508883 5530, 2.2.02
Kristensen, Else Bjerggaard Sekretær elb@au.dk +4530588133 5530, 203
Lindgren, Anne Birgitte Forskningsrådgiver abli@au.dk +4530587939 5530
Mathiesen, Camilla Forskningsrådgiver camilla.mathiesen@au.dk +4593522720 5530, 2.2.11
Matthisson, Karen Seniorrådgiver kmat@au.dk +4551335358 5530, 209
Meilstrup, Mette Forskningsrådgiver meilstrup@au.dk +4593521329 5530, 2.2.11
Märcher Rochat, Rikke Forskningsrådgiver rmr@au.dk +4551371170 5530, 2.2.14
Pedersen, Bjarke Meyer Studentermedhjælper bjarke@bio.au.dk +4593522501 5530, 2.2.03
Pedersen, Sarah C AC-fuldmægtig scp@au.dk +4593522879
Rafique, Aisha AC-fuldmægtig rafique@au.dk +4529425854 5530
Simonsen, Heine It-medarbejder heine.simonsen@au.dk +4530587492 5530, 214
Søgaard Presser, Mette EU specialkonsulent mesp@au.dk +4521625044 5530, 214
Sørensen, Jakob D. Chefkonsulent jds@au.dk +4529454023 5530, 204
Warming, Knud Seniorrådgiver warming@au.dk +4527782861 5530, 209