Alle forskningsområder fra kunsthistorie til kosmologi er under forandring som følge af de muligheder, der opstår gennem digitalisering og mulighederne for at lave algo-ritmer og arbejde på ekstremt store datasæt. På Aarhus Universitet skal vi være med til at præge og udnytte denne udvikling.
Derfor er der etableret et forum, som – med afsæt i universitets digitaliseringsstrategi – har et særligt fokus på den forskningsmæssige anvendelse af supercomputere og High Performance Computing (HPC).
Målet er nye HPC-initiativer, der kan tiltrække og fastholde dygtige forskere og studerende på Aarhus Universitet. HPC-udstyr og adgang til dette skal danne basis for etablering af nye forskningsområder, der kombinerer de klassiske fagligheder med moderne højtydende computere. Samtidig er det væsentligt, at de eksisterende HPC-faciliteter drives stabilt og udvikles i takt med, at nye muligheder opstår og nye ressourcer bliver tilgængelige.